KAM S NÁMI MŮŽETE VYCESTOVATmapa destinací v Řecku
info@iriny-tours.cz
602 287 325
ZÁJEZDY DO ŘECKA
ZÁJEZDY DRUHY ZÁJEZDŮ
UBYTOVÁNÍ
LAST MINUTE
SLEVY
Slevy, akční nabídky Dárky
DOPLŇKOVÉ SLUŽBY
DOPLŇKOVÉ SLUŽBY OSTATNÍ SLUŽBY
ŘECKO AUTEM
JÍZDENKY
KONTAKTY
Cestovní kancelář PR (public relations)
OSTATNÍ
LOKALITY INFORMACE

Informace k zájezdům

ZÁJEZDY   »   Informace k zájezdům
TIPY A RADY NA CESTU
(buďte v Řecku jako doma)

MĚNA
Od 1. 1. 2002 platí v Řecku € (EUR). Upozorňujeme, že v Leptokárii lze jen velmi omezeně platit kreditními kartami. Hotovost lze vybrat také z bankomatů v Leptokárii a v Litochoru, v sezóně může být výběr z bankomatu vzhledem k počtu turistů v místě pobytu omezen. Doporučujeme vzít si sebou dostatek hotovosti, české koruny jsou v Řecku nesměnitelné!

MÍSTNÍ ČAS
Po překročení řecké hranice se čas posouvá o 1 hodinu dopředu. Veškeré časy odjezdů, případně nástupů, jsou uvedeny v místních časech!

ŘEČ
V Řecku je velmi rozšířena angličtina a němčina, všechny směrové a informační tabule jsou psány řeckým písmem, ale i latinkou. V turistických letoviscích jsou v restauracích již přeložené jídelníčky do češtiny, v obchodech se snaží dohovořit češtinou. Váš delegát hovoří českým jazykem.

NÁKUPY
V letoviscích je mnoho rozmanitých obchůdků se širokým výběrem lákavého zboží. V létě jsou obchody otevřeny cca od 9.00 do 13.00 h., a dále odpoledne od 17.00 do 22.00 h. Vyvarujte se nákupu „velmi výhodného“ zboží od „prodejců“ na pláži, především zlata a elektroniky. Toto zboží není značkové, ani kvalitní. U většiny potravin jsou ceny srovnatelné s cenami u nás, avšak např.mléčné výrobky, cigarety či foto potřeby jsou v Řecku dražší. V místních supermarketech lze zakoupit i základní drogistické zboží, dětskou stravu a kuchyňské potřeby. V Leptokárii se nachází supermarket sítě LIDL.

ORIENTAČNÍ CENY V SUPERMARKETECH A RESTAURACÍCH
Chléb 0,83 eur
Pita s náplní 1,4 eur
Frapé káva 2,5 eur
Mléko 1,20 eur 1 litr
Nápoje nealko 1,50 eur (Sprite, Fanta, Cola)
Voda 6 x 1,5 l 2,70 eur/ balík
Grilované kuře od 8,40 eur (celé, v restauraci)
Gyros od 2,50 eur
Gyros s hranolky 6,5 eur (v restauraci)
Těstoviny 5,5 eur (v restauraci)
Kalamáry s příloh. 8 eur (v restauraci)
Olivy (trh) od 2 eur/ kg
Ovoce (trh) od 0,75 -1 eur/ kg
Zelenina (trh) od 0,85 -1 eur/ kg
Zmrzlina – nanuk od 1,– eur
Zmrzlina – kopeček od 1,5 eur
Sýr FETA 400 g od 3,39 eur
Pivo plechovka od 1,08,– eur
Pivo točené 0,4 l od 2 eur
Víno 1,5 l od 4,80 – 6 eur (dle druhu)
Cigarety od 4 eur
Metaxa 0,75 l od 14,50 eur
Ouzo 0,75 l od 7 eur
Pitná voda Vám teče přímo na pokojích z kohoutku.

POŠTA
Poštu najdete v Leptokárii na náměstí a má otevřeno od pondělí do pátku 7.30 h–14.30 h. Známka do zahraničí stojí 0,90 €. Pohledy zakoupíte v místních obchůdcích za cenu od 0,50 Eura. Poštovní schránky v Řecku jsou žluté, s nápisem „ELTA“. Známky pouze na poště.

TELEFONOVÁNÍ
Nezapomeňte zadat před každým voláním předvolbu do ČR 00420, také při volání z mobilního telefonu si ověřte nastavení roamingu u Vašeho operátora. Předvolba na místní telefony je 0030.

INTERNET
Česká republika i Řecko jsou členy EU a od roku 2019 operátoři v ČR poskytují odběr dat i v Řecku zdarma v balíčku jejich služeb. Informujte u svého operátora. Pokud máte svoje data, rozdíl ceny ani rychlosti mezi odběrem dat v ČR a v Řecku není žádný. Doporučujeme tuto variantu jako nejspolehlivější. Pokud se připojíte v Řecku na místní Wi-Fi, bude se vám často stávat, že bude internetové spojení vypadávat nebo se nepřipojíte vůbec.Přesto, že ubytovací kapacity nabízejí připojení k Wi-Fi zdarma, nespoléhejte na něj. V katalogu u ubytovacích kapacit naleznete informace, zda se lze v ubytování připojit k internetu. Wi-fi je v některých penzionech a hotelech zdarma viz popis ubytování jak v Leptokárii tak v Neos Panteleimonasu. Několik místních taveren a kaváren nabízí vlastní připojení k WiFi zdarma, za konzumaci v těchto zařízeních (heslo na vyžádání u obsluhy). 

VEŘEJNÁ DOPRAVA
Autobusovou zastávku v Leptokárii naleznete v sezóně u nového, velkého podchodu pod železnicí. Jízdní řády jsou u zastávky vylepeny na stojanu „áčko“, zastávka vede směrem na Kateriny a Platamonas. Zastávka pro městečko Neos Panteleimon je hned u hradu (asi 1,5 km z centra), je to zastávka na znamení (!). Většinou jezdí zeleno–modré, bílo-zelené, anebo modro-bílé autobusy meziměstské společnosti K.T.E.L. Lístky platíte v autobuse. Ceny: autobusová jízdenka 1 zastávka: od 2,2 €, autobusová jízdenka do Katerini: od 4 €. Vlaky jezdí z nádraží v Leptokárii ve dvou směrech, a to ve směru na sever, do Thessalonik a ve směru na jih, do Atén. Jízdní řád je vždy vypsán na nádraží, orientace v něm není složitá. Ceny: vlaková jízdenka 1 zastávka: od 1,5 €, vlaková jízdenka z Leptokárie do Thessaloniki: cca 10 €/ 1 směr. Vlaková jízdenka z Leptokárie do Athén cca 50 eur/ 1 směr.

TAXI ZASTÁVKA
V Leptokárii nad náměstím, pod hlavní třídou Metaxou stojí pravidelně dva až tři vozy taxislužby, toto místo je také označeno cedulí „P-taxi“ i s mobilními čísly, na které můžete volat. Taxi v Neos Panteleimonasu si můžete nechat zavolat z recepce hotelu San Panteleimon, nebo z hotelu Afroditi. Orientační ceny, jízda taxi: Leptokárie - Neos Panteleimonas - Leptokárie.

PŮJČOVNA AUT, SKÚTRŮ
V Leptokárii sídlí dvě půjčovny aut, ale pokud bydlíte několik km od sídla půjčovny, můžele si s předstihem v CK IRÍNY TOURS v Příbrami objednat. Na místě při podpisu smlouvy buďte opatrní na pojištění dopravních prostředků. Auta jsou většinou havarijně pojištěna, ale podepisujete spoluúčast, která může dosáhnout výše až 300 €. Motorky většinou nejsou havarijně pojištěny, proto dbejte na opatrnou jízdu. Doporučujeme si sjednat před odjezdem na dovolenou kvalitní cestovní pojištění, které kryje případné škody na vozidlech a motorkách. K řízení v Řecku lze použít nové typy řidičských průkazů, které nyní vydává Česká republika. Auta se půjčují řidičům starším 21 let a s dvouletou praxí v řízení motorových vozidel. Ceny, půjčovné na 1 den: auto: cca 53 €. 

ZDRAVÍ, LÉKAŘI
Základní medikamenty bývají dražší, než u nás, proto doporučujeme vzít si s sebou léky na bolest hlavy, proti kašli, Paralen, Panthenol atd. V Leptokárii je obvodní lékař pro děti i dospělé. U Litochora (asi 11 km od Leptokárie) je zdravotní středisko, v okresním městě Katerini (33 km od Leptokárie) pak kvalitní státní nemocnice. Ošetření probíhá na základě Vašeho cestovního pojištění do zahraničí. V případě onemocnění, nebo úrazu se obraťte na asistenční službu, jejíž kontakt je uveden na kartičce pojištěného. Pokud cestujete k lékaři, je třeba mít u sebe kartičku pojištěného, Vaše osobní doklady a POZOR: zdravotní kartičku národní české pojišťovny (VZP, VoZP atd.). Pokud cestujete s delegátem k lékaři do jiného města, je třeba mít s sebou finanční hotovost na úhradu cestovného (taxi, autobus, vlak), jízdenky si ponechejte, můžete je dle typu sjednaného cestovního pojištění uplatnit u pojišťovny k náhradě. UPOZORNĚNÍ: Klientům se zdravotními obtížemi a chronickými onemocněními doporučujeme vycestovat jen na základě potvrzení od ošetřujícího lékaře, že je Váš stav stabilizovaný. Cena základního ošetření u zubaře, bez ohledu na typ Vašeho pojištění, se pohybuje v rozmezí od 20–50 €. Po ošetření a pak následně v lékárně dostanete doklad, který můžete dle typu pojištění po příjezdu uplatnit. CK IRÍNY TOURS nabízí cestovní pojištění za 36,- Kč/den pro dospělou osobu nad 15 let a 25,- Kč/den pro osobu do 15 let věku. Tito pojištěnci v případě potřeby lékařské pomoci předkládají lékaři pojistnou kartu, kterou obdrží v CK. V případě vážnějšího zdravotního stavu, hospitalizace nebo potřebují-li pomoc, kontaktují asistenční službu pojišťovny: +420 296 339 644.

VŠEOBECNÉ INFORMACE K ZÁJEZDŮM

CESTOVNÍ DOKLADY
K leteckým cestám do Řecka postačí občanům České republiky jako cestovní doklad občanský průkaz se strojově čitelnými údaji. DOPORUČUJEME, aby jste pro cestování používali platný cestovní pas. Cesta do Řecka autokarem, nebo autem vede přes státy, které nejsou členy EU – DOPORUČUJEME mít platný cestovní pas. Všechny doklady by měly být platné nejméně 90 dnů po plánovaném návratu. Klienty s cizí státní příslušností upozorňujeme, aby si ověřili, jaké cestovní doklady a víza potřebují.
 

CESTOVÁNÍ S DĚTMI
Upozorňujeme, že všechny děti bez ohledu na věk (tedy i nejmenší kojenci) musí mít vlastní cestovní pas. Nelze mít dítě zapsané jen v pase, nebo občanském průkaze rodičů. U nejmenších dětí může dojít ke každoročnímu vyřizování cestovních pasů z důvodu časté změny jejich podoby. Pozor na zákonné lhůty vyřízení pasů: běžný pas – vyřízení do 30 dnů, bleskový pas – vyřízení do 5 pracovních dní s platností na 10 let, občanům mladším 15 let s dobou platností 5 let.
Cena bleskového pasu pro dospělou osobu činí 3 000 Kč, pro občany mladší 15 let cena činí 1 000 Kč. Informujte se aktuálně na městském úřadu – oddělení pasů.

DOPRAVA LETECKÁ
Je zajišťována leteckou společností Smartwings, a. s. z Prahy do Thessalonik (Soluně). Na letiště je cestující povinen se dostavit 2 h před plánovaným odletem dle podmínek letecké společnosti. Přepravní podmínky naleznete na: http://www.smartwings.com/cs/cestovni-informace/prepravni-podminky/

PŘEDPOKLÁDANÝ LETOVÝ ŘÁD
Odlet Praha (PRG) 12:40 h – přílet Thessaloniki (SKG) 15:45 h
Odlet Thessaloniki (SKG) 16:30 h – přílet Praha (PRG) 17:40 h

DOPORUČENÁ SPOJENÍ MHD NA LETIŠTĚ VÁCLAVA HAVLA PRAHA
Trasa B výstupní stanice Zličín – bus MHD č. 100 Praha hl. nádraží – Airport Express 

PARKOVÁNÍ U LETIŠTĚ
Můžete si objednat parkování u letiště, www.goparking.cz, při nahlášení hesla: IRI711 obdržíte slevu na parkování.

ODBAVENÍ NA LETIŠTI
Dokumenty k odbavení do letadla: pro charterové lety společnosti Smartwings se již nevydávají tištěné letenky, jste odbavováni v režimu „ticket less“, jen na základě Vašeho cestovního dokladu, který předkládáte při odbavení na přepážce check-in. Pro Vaši informaci o lince a čísle letu zasíláme společně s těmito informačními pokyny také dokument „Pokyny k odbavení“, kde nalezne číslo letu, čas odletu a příletu. Na letišti nebude přítomen zástupce naší cestovní kanceláře, odbavujete se sami na odbavovací přepážce check – in na základě předložení Vašich cestovních dokladů. Informační tabule o odletech: Po celou dobu pobytu na letišti sledujte informační tabuli, kde se objevuje cílové letiště a číslo letu. Tato informační cedule Vás informuje o otevření odbavovací přepážky (check-in), či otevření odbavovací přepážky (gate) ke vstupu do letadla. Odbavení do letadla: v hlavní odletové letištní hale (TERMINÁL
Sever 2, 1. patro budovy, odbavovací pulty (check-in) uprostřed Terminálu č. 2. Tyto přepážky se otevírají 2 hodiny před plánovaným odletem, nad každou přepážkou se objeví číslo letu, destinace a čas odletu. Cestovní kancelář nenese zodpovědnost cestujícího za pozdní odbavení na check-inu, tato přepážka se
uzavírá cca 40 minut před odletem, po uzavření přepážky k odbavení Vám nebude umožněn nástup do letadla, Vaše letenka propadá. Při odbavení do letadla obdržíte od zástupců letecké společnosti palubní vstupenku a zavazadlový lístek (je nutný pro případnou 
reklamaci!). Na palubní vstupence pod označením GATE (východ) a číslem, např. A1, A2 je označen vchod na nástup do letadla. U odbavovací přepážky se rozhoduje o Vašem usazení v letadle. Pokud požadujete místo v letadle s někým dohromady (celá rodina dohromady), sdělte to prosím pracovníkovi přepážky
a dostavte se společně všichni k odbavení. Za poplatek je možné zamluvit si konkrétní místo v letadle předem u naší CK. Poplatky za doplňkové služby (nadváha, catering, seating a další) nalezente na stránkách www.smartwings.com/cs/cestovní-informace/poplatky-za-doplnkove-sluzby. Na palubách letadel Travel Service,a.s. došlo ke změně struktury palubních služeb: do destinace Thessaloniki (SKG) (lety kratší než 3 hodiny) je poskytován tzv. servis Buy on Board (BOB). Občerstvení je možné zakoupit dle aktuální nabídky v palubním magazínu. Ceník naleznete pod odkazem: https://iriny-tours.cz/doplnkove-sluzby/ostatni-sluzby/sluzby-v-letadle/.

ZAVAZADLA
Každý cestující v letadle (děti do 2 let mají nárok na 10 kg zavazadlo), má nárok na bezplatnou přepravu zavazadel o celkové hmotnosti 23 kg (přičemž součet všech tří rozměrů nesmí přesáhnout 250 cm). Pro kabinové zavazadlo je nejvyšší povolená hmotnost 8 kg, přičemž rozměr kabinového zavazadla nesmí překročit rozměry 55 x 45 x 25 cm, maximální součet všech tří rozměrů může být 115 cm včetně držadla a koleček. Sdružování zavazadel (součet hmotností za více osob do jednoho zavazadla ) není povoleno. Případná nadváha zavazadel je pečlivě kontrolována a v případě překročení limitu hradí klient příslušné poplatky. Nadváhu zavazadel doporučujeme zakoupit předem u nás v kanceláři. Podrobné podmínky přepravy zavazadel poskytneme na vyžádání, nebo je naleznete aktuálně na http://www.smartwings.com.

REKLAMACE ZAVAZADEL / ZTRÁTA ZAVAZADLA
Za poškození nebo ztrátu zavazadla při letecké přepravě přebírá plnou zodpovědnost letecká společnost. Poškození, či ztrátu zavazadla je nutné nahlásit ihned po příletu na příslušné přepážce letiště, nebo delegátovi. V příletové hale letiště je ihned sepsán protokol PIR a dále předkládáte zavazadlový lístek, který
jste obdrželi při odbavení zavazadla, cestovní doklady a palubní lístek. Po odjezdu z letiště nelze zavazadla již reklamovat. Po příletu do ČR předložíte na přepážce reklamace zavazadel sepsaný protokol (z Řecka). Reklamaci vyřizuje následně letecká společnost, ne cestovní kancelář. 

DOPRAVA AUTOKAROVÁ
Autokarová doprava je zajišťována luxusními, klimatizovanými autobusy od našich stálých dopravců. Při přepravě si každý klient ručí za případnou ztrátu zavazadla sám, pokud dojde k poškození zavazadla při přepravě, odpovídá za poškození dopravce, ne cestovní kancelář.

UBYTOVÁNÍ
Téměř u každého ubytovacího zařízení popisujeme jeho polohu vůči pláži, okolí a centru letoviska. Je třeba brát zřetel na poskytnuté informace a dle toho si vybrat nejvhodnější ubytování pro Vás. Pokoje s výhledem na moře nemusí mít přímý výhled na moře, výhled může být omezen částečně zástavbou, nebo stromy. Je třeba počítat s tím, že v ubytování nelze zaručit absolutní klid a to ani v nočních hodinách, zvláště v hlavní sezóně, kdy se většina turistů přijíždí na dovolenou bavit. Klientům vyžadujícím klidné prostředí doporučujeme pobyty v letoviscích v mimosezónních obdobích. O času uvolnění pokojů při odjezdu Vás bude informovat náš zástupce osobně, nebo sdělením na informačních tabulích CK IRÍNY TOURS, které jsou umístěny na většině objektů. Před odjezdem probíhá předání Vašich pokojů, je třeba zanechat pokoj se stejným vybavením, v jakém jste ho přebírali. Závěrečný úklid zajišťují majitelé penzionů, nebo hotelů. Přistýlky a dětské postýlky nejsou součástí pokoje. Přistýlka není plnohodnotným lůžkem, velmi často je dodávána formou rozkládacího lůžka. V některých hotelích není možno dodat na pokoj přistýlku, klient si musí uhradit dva samostatné pokoje, rodinný pokoj, dvougarsoniéru, nebo vícelůžkový apartmán. Dětské postýlky jsou poskytovány většinou zdarma. Jejich počet je omezen, proto se může stát, že postýlka nebude ve Vámi vybraném termínu k dispozici.

HYGIENA / HMYZ
V jižních zemích panují odlišné hygienické návyky a předpisy. Fungují zde zastaralé způsoby kanalizace, proto se na WC neodhazuje toaletní papír do mísy, ale do připravených odpadkových košů. O úklid košů se v garsoniérách stará klient sám. V Řecku je možné v určitých měsících pozorovat zvýšený výskyt komárů. Některá ubytovací zařízení mají připraveny na pokojích odpuzovače komárů do zásuvky, klienti si jen dokupují tablety.

ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ
Elektrické napětí je v síti běžné, jako u nás, 220 V. Na běžné spotřebiče není třeba mít adaptér.

TELEVIZE
Programy v televizi jsou místní, nebo zahraniční. 

CELNÍ A DEVIZOVÉ PŘEDPISY
Je zakázáno vyvážet a dovážet větší množství tabákových výrobků a alkoholu. Limity jsou stanoveny na osobu ve výši: 200 ks cigaret, 50 ks doutníků (nebo 250g tabáku), 2 l vína, 1 l alkoholu, 250 ml toaletní vody. Je zakázán vývoz či dovoz jakýchkoliv drog nebo omamných látek, chráněné a vzácné fauny a flóry. Vysoké pokuty hrozí za vývoz jakéhokoliv předmětu staršího 100 let, pokud k tomu nemáte zvláštní povolení. Cenné věci a větší obnos peněz je nutné nahlásit na celnici.
 

PRO PRODEJCE(privátní informace) Černá listina leteckých společnostíseznam-zakazanych-leteckych-spolecnosti-11-2023.pdf (423.2 kB) Ochrana osobních údajů(GDPR) Informace o cookies
Nastavení souborů cookies
Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Souhlasím Přizpůsobit
Podrobné nastavení cookies « zpět
Soubory cookie používáme k zajištění základních funkcí webu a ke zlepšení vašeho uživatelského zážitku. Souhlas pro každou kategorii můžete kdykoliv změnit.

Nezbytné cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Tyto soubory zajišťují uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, správné fungování filtrů, nebo přihlášení. Bez těchto souborů cookies nebude webová stránka správně fungovat a ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat. Tyto soubory cookies neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.
Cookies pro marketing
Umožňují nám sledovat souhrnné informace o návštěvnosti stránek a využívání různých funkcí. To nám pomáhá naše weby zlepšovat tak, aby Vám lépe sloužily. Analytické cookies jsou nastavovány třetími stranami - Google Analytics.
Reklamní cookies používáme my nebo naši partneři, abychom Vám mohli zobrazit vhodné obsahy nebo reklamy jak na našich stránkách, tak na stránkách třetích subjektů. Na základě těchto informací není zpravidla možná bezprostřední identifikace Vaší osoby, protože jsou používány pouze anonymizované údaje. Pokud nevyjádříte souhlas, nebudete příjemcem obsahů a reklam přizpůsobených Vašim zájmům a potřebám. Reklamní cookies jsou nastavovány třetími stranami - Seznam - retargeting.

Povolit všechny kategorie cookies Povolit vybrané kategorie cookies
1991 ....... 2016 ....... 2024 © iriny-tours.cz
webdesign | websystem | KAO.cz